Auto Serwis

Blog motoryzacyjny

Samochody tylko dla mechanika – inaczej się już nie da

Już dawno minęły czasy, kiedy samodzielna naprawa samochodu zajmowała około dwóch godzin, kilu narzędzi, ewentualnej pomocy sąsiada i własnej pomysłowości. Jednym z powodów, takiej sytuacji, jest to, że w tych dawniejszych modelach samochodów, więcej było zdecydowanie części mechanicznych niż elektroniki i elektryki, która mogłaby się popsuć. Nawet jednak, kiedy uległa awarii, wystarczyło kilka narzędzi, kable i całość mogła dalej funkcjonować. Dziś w kolejnych samochodach, pojawiaj się już coraz więcej elektroniki, elektryki i sterowania komputerowego. Od jego działania, zależy niekiedy bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy. To on, odpowiada za działanie różnego rodzaju czujników, poduszek bezpieczeństwa, działanie klimatyzacji, silnika i wielu innych ważnych dla samochodu elementów. Obecnie, chyba we wszystkich, nowszych samochodach, obecne są nawet szyby, które otwieramy i zamykamy, jednym przyciskiem. Wraz ze wzrostem zaawansowania technicznego samochodu, coraz częstsze stawały się i nadal stają się konieczne, wizyty w serwisach i zakładach zajmujących się naprawą samochodów. Awarii ulegają jednak, nie tylko elementy elektryczne. Również części mechaniczne ulegają awarii, jednak dostanie się do nich wymaga posiadania niekiedy odpowiednich kluczy i narzędzi. Biorąc pod uwagę to, jak wiele samochodów porusza się po naszych drogach, jak wiele trafia z nich do warsztatów, należy przyznać, że mechanicy muszą być naprawdę dobrze przygotowani do wykonywania zadania. Pomimo bowiem, że samochody są niekiedy do siebie pod wieloma względami, podobne, te jednak każdy model ma często nieco inną specyfikę, którą zwyczajnie należy dobrze znać. Nie jest również sztuką, wymiana całych modułów, kiedy uszkodzona jest tylko drobna część, bądź też przepaleniu uległ bezpiecznik. Wymiana elementów jest kosztowna, zaś często poszczególne części są tańsze. Należy też pamiętać, że inny bezpiecznik niż właściwy, niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla kierowcy, pasażerów, jak i dla samego samochodu.

Zakład naszego mechanika, powinien być dla nas wsparciem i partnerem i tylko tego typu powinniśmy wybierać. Tylko wówczas, możemy mieć pewność, że bez względu czy awaria dotyczy:

- układu hamulcowego,

- hydrauliki,

- układu kierowniczego,

- sterowania szybami,

- układu wydechowego.

Czy też, jest to inna usterka, zostanie ona usunięta sprawnie i napraw przyniesie nam więcej korzyści niż zmartwień i kłopotów.