Auto Serwis

Blog motoryzacyjny

Poznaj swoje prawa – regulamin przewoźnika

Wpływ na dzisiejsze bezpieczeństwo na drodze i w drodze, mają zarówno kierowcy, jak również i pasażerowie. Od ich zachowania, zależy zdrowie i życie wielu osób. Odnosi się to zarówno do samochodów osobowych, busów, autobusów i autokarów. Zarówno krótkie trasy, jak i zagraniczne wycieczki, wymagają spełnienia podobnych obowiązków z zakresu posługiwaniem się prawem jazdy.

Dziś już praktycznie wszystkie samochody osobowe posiadają pasy bezpieczeństwa. Montowane zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów, dziś wymagają ich zapinania. Za uchylanie się od tego wymogu, grożą dziś mandaty i punkty karne. Pasy bezpieczeństwa, to należy przyznać, wyjątkowy wynalazek, który uratował już bardzo wiele osób. Gdyby nie one, wiele osób straciłoby już nie tylko zdrowie, ale również i życie. Dziś, szczególnie w nowych autokarach, również obowiązkowo montuje się pasy bezpieczeństwa. Również w nich pasażerowie, powinni zapinać pasy bezpieczeństwa. Dużej rozmiarów autokar, to również i duża masa, która w razie nagłego hamowania, rodzi konkretne konsekwencje. Pasy, w takim przypadku mogą uratować zdrowie. Zapinanie pasów, jest obowiązkowe, nawet w przypadku niewielkich odległości.

Podczas podróży, pasażerowie, nie powinni wychylać się przez okna, stać oparci o drzwi i wyrzucać przez okna przedmiotów. Wykonując tego typu, niedozwolone czynności, stwarzamy zagrożenie, głownie dla siebie, gdyż możemy wypaść przez drzwi, (na, które będziemy napierać), zostać uderzeni przez obiekty i inne samochody, kiedy będziemy wychylając się przez okno. Z kolei wyrzucając przedmioty przez okno, możemy uszkodzić inne samochody, uderzyć nimi inne osoby. Poważne i niebezpieczne konsekwencje takich „wybryków”, są raczej oczywiste.

Jasne wskazówki w tym zakresie udziela regulamin przewozów, który jest bardzo często dostępny u przewoźnika, zarówno tych oferujących przewóz dla lokalnych mieszkańców, czyli transportu miejskiego, jak i u przewoźnika, świadczącego swoje usługi na trasy krajowe i międzynarodowe. Istnieją one nadal, choć dla wielu osób, kojarzą się z dawno minioną epoką. Niekiedy jego znajomość jest bardzo przydatna, można się z niego dowiedzieć o przysługujących nam prawach, obowiązkach, jak i ewentualnych karach, które mogą spotkać osoby, które nie będą postępowały zgodnie z regulaminem przewoźnika.