Auto Serwis

Blog motoryzacyjny

Kiedy spada nasza uwaga na drodze

Zachowanie kierowców na drodze, doprowadzają do różnorodnych konsekwencji. Niestety, biorąc pod uwagę, fakt, że coraz częściej króluje nadmierna prędkość, agresja i alkohol, konsekwencje są nieprzyjemne i wiążą się z mandatem i punktami karnymi. Tendencja ta, zależy jeszcze od miesiąca, jak i województwa. Na uwagę zasługują, więc pojawiające się kampanie, kierowane do społeczeństwa, szczególnie kierowców, w celu uczulenia ich na niebezpieczeństwo agresywnych zachowań za kierownicą, jak i groźnych konsekwencji wynikających z nadmiernej prędkości. W tym temacie, nastąpiły w ostatnim czasie, pewne zmiany, gdyż kierowcy zaczęli tracić swoje prawo jazdy po przekroczeniu prędkości.

Wszystkie te negatywne czynniki, wzajemnie się przenikają i uzupełniają, w wyniku, czego sytuacje na naszych drogach, są, jakie są. Kampanie społeczne, mają tymczasowe skutki. Słabości ich można wyszukiwać, w tym, że są niekiedy słabo przygotowane, nie trafiają na podatny grunt odbiorców, jak i to, że bardzo często mają słaby przekaz. Niestety, tylko w nielicznych przypadkach, uczulanie kierowców na:

- sytuacje na drodze,

- uwagę na przejazdach kolejowych,

- alkohol,

- nadmierną prędkość,

- dzieci w fotelikach,

- zapinanie pasów.

Bardziej wyraziste są w kampaniach prowadzonych w innych krajach. Realistyczne sceny, zdjęcia i osoby, które w nich występują, lepiej trafiają do wyobraźni wielu osób, niż „wyreżyserowane” scenki. Coś jest, jednym słowem z naszymi kampania mi nie tak jak być powinno. Z drugiej strony, może kampanie są dobre, tylko świadomość naszych kierowców, jeszcze nie dorosła do posiadania uprawnień do prowadzenia tak wymagających pojazdów, jakimi są nie tylko samochody osobowe, ciężarowe i autokary. Nawet zwykły rower, jest dziś przyczyna wypadku, gdzie z winy kierującego jednośladem dochodzi do prawdziwej tragedii.

Z pewnością, szybko nikt nie znajdzie rozwiązania, zaś zaostrzające się kary, kiedyś przestaną być skuteczne. Pozostaje mieć nadzieję, że na naszych drogach, naukę tego, jak należy zachowywać się na drodze, będą prowadziły nie tylko poszczególne służby, również i pozostali kierowcy, będą uświadamiać innych, gdyż w ten sposób pomagają i sobie, zapewniając i bezpieczeństwo.