Auto Serwis

Blog motoryzacyjny

Bezpieczna droga – czego unikać w czasie podróży

Ważnym elementem każdego przewoźnika, jest dbanie o bezpieczeństwo swoich pasażerów. W związku z tym, realizują zarówno obowiązujące przepisy z zakresu przewozu osób, jak i uzupełniając je o własne wytyczne. Warto, więc zauważyć, że pewne działania podejmowane przez pasażerów, mogą i bardzo często są niebezpieczne, stanowiąc zagrożenie dla pasażerów i innych osób. Czasami zaś są to zachowania, które mogą irytować i męczyć innych pasażerów. Należy, bowiem pamiętać, że podróż czy to autokarem czy też busem, wiąże się z dalekimi trasami, które prowadzą zarówno po lokalnych drogach, jak również i wiodą na drogi wielu, innych krajów.

Wśród czynności, które nie powinny mieć miejsca, można wymienić z pewnością:

- palenie papierosów, coraz częściej zakaz ten dotyczy również, popularnych papierosów elektronicznych,

- otwierania drzwi,

- wsiadania i wysiadania z pojazdu w czasie jazdy,

- używania bez realnej potrzeby, awaryjnego otwierania drzwi,

- wyrzucania przez okna wszelkich przedmiotów,

- przebywania w pojeździe i poruszania się po nim w rolkach, łyżworolkach, lub na hulajnogach,

- opierania się o drzwi,

- wychylania się przez otarte okna,

- spożywania napojów alkoholowych.

Część z tych przepisów, jest wiadoma większości z nas, inne już nie. Warto pamiętać, że szczególnie dzieci, powinny być objęte większą uwagą, w przypadkach, kiedy jest to wycieczka szkolna. To najczęściej do nich, zwrócony jest uwaga odnosząca się do zakazu poruszania się po autobusie/autokarze w przedmiotach takich jak rolki itd. Bardzo często, można spotkać się również z zasadami, obejmującymi bagaż. Najczęściej, dozwolony jest bagaż podręczny, czy to w postaci torby, torebki, czy plecaka. Większe walizki, powinno się umieszczać w specjalnych komorach bagażowych, gdzie nie stanowią ewentualnego zagrożenia w chwili gwałtownego hamowania.

Zachowują się kulturalnie i traktując otoczenie, w taki sposób, w jaki my sami chcielibyśmy przebywać, i być traktowani, z pewnością przyczynimy się do przyjemnej podróży. Dlatego też, należy sprzątać po sobie, nie spożywać produktów, które mogą „odstraszać” zapachem, jak i dbać o ład i porządek wokoło swojego miejsca. Dotyczy to zarówno tych krótkich przejazdów, jak i (szczególnie), tych dłuższych, gdy podróż trwa nawet kilkanaście godzin, lub kilka dni.